• אברהם קולט

ד"ר יונה סאלק - הרופא שהביס את וירוס הפוליו


ירושלים ד"ר יונה סאלק עם דוד בן-גוריון 1959

שיתוק ילדים הינה מחלה ווירלית הפוגעת במערכת העצבים.

המחלה נגרמת על ידי נגיף הפוליו, השייך לקבוצת נגיפי המעיים האנטרו-וירוסים.

דרך ההעברה העיקרית היא מגע של הפה עם יד המזוהמת בהפרשות מעיים (צואה), מזון מזוהם, מים מזוהם או חפצים מזוהמים.

אמנם רוב האנשים הנדבקים בנגיף, סובלים ממחלה קלה וחולפת של חום, כאבי ראש, כאבי גרון, הקאות ושלשולים, אך כ- 2% יחלו במחלה הגורמת לשיתוק שרירים, שיתוק זה יכול להיות בכל שרירי הגוף כולל הגפיים ושרירי הנשימה, ועלול להוביל לנכות לכל החיים ואף למוות.

שנים רבות לאחר שנדבקו בנגיף, יכולים אנשים אלה לפתח החמרה של חולשת השרירים, מצב הקרוי תסמונת פוסט-פוליו.

שנתיים לפני מתן החיסון ההמוני בתרכיב סאלק שהכיל וירוס פוליו מומת, עמד מספר מקרי המחלה החדשים בארה"ב על 45 אלף, מיד לאחר מתן החיסון לכל האוכלוסייה ירד המספר ל-910. בעבר היה "שיתוק ילדים" אחת המחלות הנפוצות בעולם, והביא למותם של רבים, עד שפותח חיסון נגדה, בראשית שנות ה- 50' של המאה הקודמת. בשנים 1950-1954 היו בישראל 4,700 מקרים של חולים בפוליו ומתוכם 760 נפטרים. בעקבות הכנסת חיסון ב- 1957 ירד היקף התחלואה באופן משמעותי. משנת 1989 לא הייתה תחלואה כלל בישראל.

יונה אדוארד סאלק נולד בניו יורק ב-28 באוקטובר 1914 לדורה ודניאל סאלק, יהודים עניים שהיגרו מרוסיה. הוא למד בקולג' של ניו יורק ולאחר מכן קיבל תואר דוקטור לרפואה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ניו יורק בשנת 1939.

יונה סאלק הגיע לעיר לה הויה בקליפורניה בעקבות קריירה במחקרים וירולוגים קליניים. לאחר שקבל את התור ד"ר לרפואה הוא היה רופא בבית החולים הר סיני בניו יורק.

לאחר מכן הוא הצטרף למנטור שלו, ד"ר תומס פרנסיס כעמית מחקר באוניברסיטת מישיגן. שם הוא עבד על פיתוח חיסון לשפעת לבקשת הצבא האמריקני. בשנת 1947 הוא מונה למנהל מעבדת מחקר הוירוסים בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג.

בפיטסבורג החל סאלק לפתח את השיטות שהובילו אותו בסופו של דבר לחיסון הפוליו. הוא כבר התרשם מהרעיון של חיסונים לפיו אם הגוף חשוף בפועל לגרסה לא מזיקה של וירוס המחלה, הוא ייצר את הנוגדנים שידחו או יהרגו את הצורה המסוכנת של הוירוס, אם ייחשף לו בעתיד. בניגוד לדעה שרווחה באותם זמנים, האמין סאלק כי חיסון מונע עשוי להינתן ללא זיהום באמצעות וירוס חי בדיוק כמו אלו שבהם השתמשו כנגד אבעבועות שחורות וכלבת. בפיתוח וירוס השפעת הוא ראה כיצד ניתן להגן בלא זיהום באמצעות הזרקת נגיף מומת. מחקרו של סאלק לכד את תשומת לבו של בייזיל אוקונור, נשיא הקרן הלאומית לשיתוק ילדים שהתחייבה לממן את מאמציו של סאלק לפתח חיסון וירוס מומת כנגד אימת התקופה ההיא – הפוליו.

ד"ר סאלק הרג נגיפי פוליו באמצעות פורמלהיד, אך הוא גרם להם נזק מזערי כדי שיוכלו לגרות הגוף לייצר את התגובה החיסונית הדרושה. עבודתו התאפשרה באמצעות מספר הישגים של פרופ' ג'ון אנדרס מהרווארד. אנדרס וצוותו גילו כיצד לגדל נגיפי פוליו במבחנות. הצעד הזה היה חיוני כדי להשיג את כמות וירוסים הטהורים הנדרשת לפיתוח ולייצור חיסונים שהביא בסופו של דבר לתרכיב סאלק.

זריקת החיסון שפיתח סאלק נוסתה לראשונה בקופים ולאחר מכן בחולים במכון ווטסון שכבר לקו בשיתוק כתוצאה מפוליו. לאחר מכן ניתן התרכיב למתנדבים בריאים, לרבות סאלק, אנשי צוות המעבדה, אשתו וילדיהם. המתנדבים פיתחו נוגדנים כנד הפוליו ואיש מהם לא סבל מתגובה שלילית לחיסון.

ד"ר סאלק לא רשם מעולם פטנט על החיסון, וגם לא הרוויח פרוטה על הגילוי. הוא העדיף לראות את החיסון מופץ מהר והרבה ככל שניתן.

הצלחת החיסון ב-1955 הפכה את סאלק לגיבור עולמי, והוא בילה את שנות החמישים המאוחרות בשכלול החיסון ובביסוס העקרונות המדעיים מאחוריו.

ד"ר יונה סאלק עצמו חקר במכון מגוון מחלות קשות ובהם טרשת נפוצה ומחלות אוטואימוניות, אימונולוגית סרטן, שיפור ייצור ותקינה של וירוסי פוליו מומתים ופיתוח חיסון לאיידס.

ד"ר יונה סאלק נפטר בגיל 80 ב-23 ביוני 1994. שלט במכון סאלק בלה הויה קליפורניה מצטט את חזונו של ד"ר סאלק:

"מקווה לחיות את החלום"

"הדמיון והאומץ של אלו המעזים יכול להפוך חלומות למציאות"